Bugun...


Coşkun BEL

facebook-paylas
Sıvı yağ yerine zehir yiyoruz!
Tarih: 30-03-2017 15:43:00 Güncelleme: 30-03-2017 15:43:00


Sağlığımızı tehdit eden tehlike her yerde kol geziyor…

Nasıl mı? Bilmediğiniz, güvenmediğiniz restoranlarda yemek yerseniz sıvı yağ yerine zehir yersiniz!..

İşte bizim başımıza da böyle bir olay geldi. Rezervasyona zamanımız olmadığı için doktor arkadaşlarımla birlikte rastgele bir yere yemeğe gittik.

Yemekten bir süre sonra midemiz ekşimeye ve yanmaya başladı. Hem de ne yanma… Alev alev desek yeridir.

Aynı dertten mustarip olan masadaki arkadaşım Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata, acı acı gülerek, “Sıvı yağ yerine zehir yedik arkadaşlar..” dedi.

“Nasıl yani?” diye sorunca, şu cevabı verdi: “Bazı kişiler, kullanılmış yağları topluyor. Kimyasal maddelerle rengini açıp, piyasaya sürüyor. Bu yağlar defalarca kullanıldığı zaman kanserojen haline geliyor. İşte, mide şikayetlerimizin sebebi bundan.”

Sonrasını hepimiz biliyoruz. Gelsin hastalıklar… Son yıllarda kanser vakalarındaki ciddi artış bunun en somut örneğidir.

Kimya Mühendisi Nihal Sözbir Karakuş, böyle yağların bırakın yenilmesinin atılmasının bile çevreye büyük zararlar verdiğini söylüyor. Karakuş, “Bitkisel atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar veriyor.

Lisanssız firma ya da kişiler kullanılmış yağları alıp kaçak olarak içine magnezyum silikat gibi çeşitli kimyasallar katarak tekrar kullanılmamış yağ görüntüsü veriyor ve halkın sağlığıyla oynuyorlar.

Gıda işletmeleri, lisanssız firmalara yağlarını vermesinler. Ev hanımları da kullandıkları yağlarını lavaboya dökmesin. Belediyelere bildirsin. Lisanslı firma yetkilileri bu yağları evlerden ve işletmelerden hiçbir ücret talep etmeden toplayarak çevre dostu biyodizel yakıta dönüştürüyor.”

COŞKUN BEL / SAĞLIKTA KIRMIZI ALARM (KİTAPTAN BİR BÖLÜM)

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI