Bugun...Normal gebelik ile tüp bebek arasında ne fark var?

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftler, bir sene boyunca korunmadan ve düzenli bir şekilde cinsel ilişkide bulunmuş ancak gebelik sağlamakta başarılı olamamıştır. Bu sebeple de tıbbi bir yardım gerekmektedir. Doğal yöntemlerle kendiliğinden gebelik sağlamış ve tüp bebek gebeliği sağlamış çiftlerin kıyaslanmasında tek fark, gebe kalma süreci olmaktadır...

facebook-paylas
Tarih: 20-07-2015 14:37

Normal gebelik ile tüp bebek arasında ne fark var?

Tüp bebek tedavisinde; yumurtaların olgunlaşması, arzu edilen sayıda yumurta gelişmesi, yumurtanın spermle birleştirilmesi, döllenen yumurtaların embriyo oluşturması ve son olarak da embriyonun anne rahmine nakli işlemleri gerçekleştirilir. 

Yumurtaların toplanması ve embriyoların transfer edileceği aşamalar da dahi anne adayının hastanede kalmasına gerek yoktur. Yumurta toplama ve embryo transferi aşamasından sonra anne adayı, merkezde birkaç saat dinlendirilir ve ardından evine gidebilir. 
  

Çiftlerin doğal yollarla gebelik sağlamaları için erkek ve kadın üreme organlarına ait herhangi bir sorunun olmaması gerekir.  

 

Kadınlar için : 
 

tüplerin sağlıklı olması, 

yumurta rezervinin iyi durumda olması,

rahmin bulunması, 

düzenli olarak yumurtlamanın olması gereklidir.
 

Erkek için :
 

canlı sperm örneğinin bulunabilmesi, 

sperm sayısının yeterli olması, 

Spermlerin kaliteli olması,

Spermlerin hareketliliğin yeterli olması,

spermin vücut dışına çıkabilmesi gibi koşulların yerine getirilmesi gereklidir.

Erkek ve kadın gebelik için yukarıdaki koşullar mevcut ise anne ve baba adayının korunmadan bulundukları cinsel ilişki sonucunda gebelik sağlamaları büyük bir ihtimaldir. Kadınların böyle bir durumda altı ay, bir sene içerisinde gebe kalmaları beklenir. Ancak kadın 1 sene içinde gebe kalamıyorsa, muayene edilmesi ve sorunun saptanması gerekir. Bütün etkenlerin araştırılmasının ardından ilk olarak daha basit tedavilere başlanır. Aşılama gibi yöntemlerden cevap alınmadığı takdirde tüp bebek yöntemine geçilir.   Ancak, tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebelik ve normal gebelik arasında herhangi bir fark yoktur. Tek fark, gebeliğin oluşma süreçleridir. Tüp bebekte gebelik sağlandıktan sonra aralarında hiçbir fark kalmaz.

 

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE DÜNYAYA GELMİŞ BİR BEBEK İLE NORMAL OLARAK DOĞMUŞ BİR BEBEK ARASINDA FARK VAR MIDIR?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu kullanılan ilaçlar ve gerçekleştirilen aşamalar sadece yumurta hücresinin ve sperm hücresinin birleşmesi içindir. Bu aşamadan sonra ise döllenme ardından embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir.

 

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelecek olan bebeklerin, gebelik sağlandıktan sonraki aşamaları normal gebeliklerden farklı değildir. Normal gebelikler gibi yaşanan hamilelik süreci, normal gebelikler gibi sonlanır.  Bundan dolayı da tüp bebek ve normal gebelikler arasında belirgin bir fark yoktur. Gebelik oluşum sürecinden sonra her iki gebelik de aynıdır.

 

EMBRİYO TRANSFERİ SONRASI İSTİRAHAT GEREKLİ Mİ?

Tüp bebek tedavisinin ilk uygulanmaya başladığı yıllardan günümüze anne adaylarının en sık merak ettiği konuların başında embriyo transferi sonrası ne kadar süre istirahat etmek gerektiği gelir. Anne adayları transfer edilen embriyonun "geri düşmesi" kaygısı nedeniyle hareket etmekten çekinmektedirler. Ancak bilimsel yayınların sonuçları embriyo transferi sonrası yatak istirahatinin yararını gösterememektedir. Hatta 24 saat gibi uzun yatak istirahatinin araştırıldığı çalışmalarda gebelik oranlarının azaldığı bile gösterilmiştir. Bunun nedeni muhtemelen bu kadar uzun süreli yatak istirahatinin anne adayı üzerinde yarattığı strestir. Bir saatten kısa süreli yatak istirahati hakkındaki araştırmalar ise gebelik oranlarını olumlu ya da olumsuz etkilememektedir. 


Bu nedenle embriyo transferi sonrası anne adaylarının yatak istirahatine alınmalarının bilimsel altyapısı bulunmamaktadır. Ancak hemen hemen tüm tüp bebek merkezleri anne adaylarının kaygısını göz önünde alarak embriyo transferi sonrası bir süre yatak istirahati uygulamaktadır. Bilinmelidir ki, rahim içi zarı (endometrium) bir boşluk değildir ve rahim duvarları birbirine değen yapılardır. Embriyonun rahim içi zarına (endometrium) tutunması ise fiziksel değil biyolojik bir olaydır. En önemlisi de tedavi dışında, kendiliğinden oluşan hamileliklerin birçoğunda anne adayları gebeliklerini erken dönemde fark etmemektedirler ve sosyal hayatlarına aynı şekilde devam etmektedirler. Yani gebelik oluşması için sosyal yaşantıda kısıtlama gerekmediği açıktır.

EMBRİYO TRANSFERİ SONRASI CİNSEL İLİŞKİ YASAKLANMALI MIDIR?

Tüp bebek tedavisi sonrasında çiftler cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Yaygın olarak cinsel ilişkiye girmenin ve orgazm olmanın embriyoların tutunma şansını azalttığı düşünülmektedir. Embriyoların rahim içinde olduğunu bildiğinde cinsel ilişki çok da kolay olmamaktadır. Ancak bilimsel çalışmalar cinsel ilişki ve orgazm yaşamanın gebelik şansını düşürmediğini göstermektedir. Hatta kapsamlı bir çalışmada embriyo transferinden iki gün sonra cinsel ilişkide bulunan çiftlerin gebelik oranlarında istatistiksel bir artış saptanmıştır. Çalışmayı yayınlayan ekibin yorumuna göre bunun nedeni erkeğin menisinde var olan bağışıklık baskılayıcı bazı faktörlerin kadındaki bağışıklığı azaltarak embriyonun reddedilmesini engellemektedir. 

Yumurtalıkları uygulanan ilaçlardan dolayı fazla uyarılmış (OHSS) olan çiftlerin cinsel ilişkide bulunmaları önerilmemektedir. Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek travma böyle yumurtalıkların kanamasına ve ağrıya nedenle olabilmektedir. Cinsel ilişkinin beklenmeyen sonuçlara neden olduğu diğer bir durum da yumurta toplama işlemi (OPU) öncesi girilen ilişkiler nedeni kendiliğinde gebeliklerin oluşmasıdır. 

EMBRİYO TRANSFERİ SONRASI SPOR YAPILABİLİR Mİ?

Her kişinin fiziksel performansı farklı olacağı için hangi hastaya, ne kadar sporun, nasıl etki edeceğini belirlemek çok zordur. Bu nedenle spor yapmanın embriyo tutunmasına katkı ya da zararı olacağı konusunda çok güvenilir çalışmalar mevcut değildir. Ancak yapılan gözlemsel çalışmalar yoğun fiziksel aktivasyonlar tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilir düşüncesini desteklemektedir. Yoğun spor yapmanın başarı üzerine olumsuz sonuçları embriyo üzerine fiziksel etkiler dışında, vücudun sıcaklığının artması ya da rahime giden kan dolaşımının azalması gibi dolaylı etkilerle de olabilmektedir. Ancak şunu tekrarlamak gerekir ki anne adayının günlük aktivasyonları, 30 dakikalık düz yürüyüşleri ve hafif tempoda yüzmesi tüp bebek tedavisine olumsuz etki yapmayacaktır. 

EMBRİYO TRANSFERİ SONRASI İŞYERİNDEN İZİN ALINMALI MIDIR?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır… Birçok hastanın bu yönde talepleri olmasına rağmen, embriyo transferinden gebelik testinin yapılacağı güne kadar geçen yaklaşık 12 günlük süreç çok yavaş ve stresli geçmektedir. Bu nedenle kadınların konsantrasyonlarını dağıtacak şekilde işlerine geri dönmeleri, arkadaşlarının sağlayacakları sosyal destek tüm bu süreci yalnız başına evde geçirmekten çok daha yararlı olacaktır. Ancak tedaviyi olumsuz etkileyeceği için değil, iş ortamının keyifsiz ve stresli olması durumumda hastaların stresten uzak olmaları açısından izin almaları mantıklı olabilir.

 

Operatör Dr. Hakan Özörnek

Tüp Bebek UzmanıEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TÜP BEBEK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI