EDİTÖRÜN KÖŞESİ
Coşkun BEL
995 çocuk daha hayata bağlandı!
(21/04/2015)
Anasayfa
Haberler
Röportajlar
Kongre/Konferans
Danışma Kurulu
Yazarlarımız
Sektörel Haberler
Tüp Bebek
Şeker Hastalığı
Yüksek Tansiyon
Güzellik / Estetik
Göz Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı
Cinsel Yaşam
Sağlıklı Beslenme
Kalp Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Kanser
Aşırı Kilo
Ruh Sağlığı
Organ Bağışı
Sağlık Kütüphanesi
Hastane Telefonları
Kan Merkezleri
Ambulans Telefonları
Tıp Sözlüğü
Kaplıcalar
Önemli Linkler
Anketler
Üyemiz Olun
Künye
İletişim
Kullanım Sözleşmesi
HABER ARAMA
 
İDEAL KİLO HESAPLAMA
Kilonuz kg
Boyunuz cm
 
  Haberler  
Yazdırılabilir versiyon   Geri
(21/08/2007)
Hepatit B`ye dikkat!
Kronik Hepatit B tedavi edilmediği takdirde ilerleyici bir hastalıktır. Bu kişilerde siroz ve karaciğer kanseri gelişebilir...
SORU: Hepatit B, hastalığının çok yaygın olduğunu öğrendim. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Nebahat Sekten

CEVAP: Hepatit B,karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Meydana getirdiği hastalık, hafif bir karaciğer iltihabından ciddi, ağır karaciğer yetmezliğine kadar değişen  tablolara neden olabilir. Bu virüs,ilk olarak karaciğere yerleşir ve orada çoğalır. Zamanla da karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.
Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunudur. Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır.

SORU: Sağlığıma çok dikkat eden biriyim. Kan tahlili yaptırdım. Kanımda Hepatit B virüsü saptandı. Bu virüs bana nasıl bulaşmış olabilir? Adnan Ay

CEVAP: Hepatit B virüsü, hastalıklı ya da virüsü taşıyan kişinin kanı ya da beden sıvılarının diğer insanlara temas etmesi yoluyla bulaşır. 40 yıl önce, kan bankalarında hepatit taramaları yapılmadığı dönemlerde en önemli geçiş kan nakli yolu ile olmuştur. Günümüzde en önemli geçiş yolları doğum sırasında Hepatit B’li anneden çocuğa geçiş, çeşitli cerrahi müdahalelerde sterilizasyona  azami dikkat gösterilmemesi, diş tedavileri ve cinsel yolla bulaşır.
Hepatit  B virüsü genital sistem mukozalarından ve cilt yüzeyinde oluşan yaralardan geçebilir. Hepatit B virüsüne sık rastlanan bölgelerde, virüs taşıyan annelerin doğum sırasında bebeklerine virüs bulaştırdıkları gözlemlenmiştir. HBV-pozitif anne ve bebekleri açısından bu çok önemli bir konudur. Bu nedenle HPV pozitif annelerin bebeklerine doğar doğmaz Hepatit B aşısı ve Hepatit B immünglobülini uygulanmalıdır. Günümüzde hijyenik olmayan koşullarda yapılan bazı uygulamalar (akupunktur, dövme, kulak delme, manikür, pedikür, traş) ile Hepatit B’li hastanın diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası gibi kanın bulaşabiliceği kişisel eşyalarının kullanılması HBV bulaşımına yol açan diğer önemli nedenlerdir.
 
SORU: Arkadaşım kan tahlili yaptırdı. Doktorlar kronik Hepatit B teşhisi koymuş. Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Kemal Temel

CEVAP: Kronik Hepatit B sinsi bir hastalıktır. Çoğu zaman belirti vermez ve hastalık tesadüfen yahılan bir laboratuar incelemesinde ALT ve AST adı verilen karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması ya da Hepatit B virusunun kanda tespiti (HBsAg pozitifliği) ile ortaya çıkar. Ancak, bazı hallerde hastada yorgunluk hissi bulantı ya da mide bölgesinde ağrı, kas ve eklem ağrıları gibi yakınmalar olabilir. Kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç hafta ya da ay sürebilir. Hastalığınızın kronik Hepatit olup olmadığını fizik muayene ve laboratuar testlerine bakarak size ancak doktorunuz söyleyebilir. Bazı hallerde Hepatit virüsü kanda bulunmasına karaciğerde hastalık belirtisi yoktur. Bu kişilere eskiden “sağlıklı taşıyıcı” deniyordu, günümüzde ise “inaktif Hepatit B enfeksiyonu” denmektedir. Ülkemizde Hepatit B virüsü taşıyıcılığı bölgelere göre değişmekle beraber yüzde 4-8 arasındadır. Kronik Hepatit B tedavi edilmediği takdirde ilerleyici bir hastalıktır. Bu kişilerde siroz ve karaciğer kanseri gelişebilir. Her ikisi de süreğen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ciddi hastalıktır.

SORU: Hepatit B hastalığının bulaşması nasıl önlenebilir? Ayrıca, bu hastalığın tedavisi var mı? Enver Çoğaç

CEVAP: İnsanlar Hepatit B virüsünün bulaşma yolları konusunda bilinçlendirilebilirse bu hastalığa yakalanma riski önemli ölçüde azalır.
Kendinizi ve çevrenizi korumak için yara ve kesiklerinizi kapatın. Diş fırçası, tıraş bıçağı, tırnak makası gibi eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayın. Ellerinizi sık sık yıkayın. Hepatit B ye karşı aşılı değilseniz cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın. Kan bulaşmış elbiseleri el değmeden önce soğuk suda veya çamaşır makinesinde yıkayın. Öncelikle ailesinde Hepatit B hastası olanlar; ailenizin ve yakın çevrenizin vakit geçirmeksizin test olmalarını, eğer hastalık bulaşmamışsa hemen aşı olmalarını sağlayın. Virüs bulaşmayan kişilere Hepatit B aşısının yapılması Hepatit B enfeksiyonunu önleyebilir. 0,1. ve 6. aylarda uygulanan üç aşıdan oluşan aşılama süreci kişilerin yaklaşık yüzde 90 - 95`inde etkili olmakta ve hastalığa karşı bağışıklığı sağlamaktadır. Aşının 1 yıl sonra tekrarı özel koşullar dışında önerilmemektedir. Kronik Hepatit B ve siroz olanların doktor kontrolünde interferon ya da antiviral ajanlar dinilen ilaçları kullanması gerekir. İleri evre sirozda çözüm karaciğer naklidir.


 



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |   Kayıt 1-100 / 2283




        Anasayfam Yap

        Favorilerime Ekle

KONUK YAZARLAR
Doç. Dr. Kemal YEŞİLÇİMEN
Hastalık lobisi bastırıyor!
Prof. Hakan GERÇEKOĞLU
İçimizdeki sinsi tehdit: Anevrizma
Prof. Dr. Ziya MOCAN
Daha çok hanımları yakalıyor!
Uzman Psikolog H. Fatih Dane
Travma ve sonrası…
Prof. Dr. Cengiz PATA
Mide rahatsızlığı olanlara tavsiyeler
Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ
Her derde deva: OZON
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
Bel ağrısına çözüm...
Doç. Dr. Necmi KURT
Canınızı kurtarın!..
Prof. Dr. Vahit ÖZMEN
Meme sağlığı
Doç. Dr. Ayşe EMRE
Doğal ürünler ve şifalı bitkiler
Doç. Dr. İsmail DÖLEN
Sağlık Okur - Yazarlığı
Diş Hekimi Arzu YALNIZ
Anne karnında başlıyor!
Diyetisyen Sanem APA
Her besinin içeriği farklıdır!
Tüm yazarlar
 


Bucks - Digital Media Publishing Agency