Bugun...Adet döneminde görülen nefes darlığı ve öksürüğe dikkat!

Adet dönemi öncesi ya da adet döneminde meydana gelen göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük ve balgamdan kan gelme gibi şikayetlere dikkat...

facebook-paylas
Tarih: 02-07-2023 12:52

Adet döneminde görülen nefes darlığı ve öksürüğe dikkat!

Adet döneminde görülen nefes darlığı ve öksürüğe dikkat!

 

Adet dönemi öncesi ya da adet döneminde meydana gelen göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük ve balgamdan kan gelme gibi şikayetlere dikkat...

Bu şikayetlerin Menstural Pnömotoraks’ı işaret ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özkan Demirhan mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti.

Adet öncesi ve adet döneminde bazı solunum şikayetleri görülmesi durumunda Menstural Pnömotoraks’tan şüphe edilmesi gerektiğini belirten Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan, şu bilgileri verdi:
"Endometriozis rahim içini kaplayan endometrial dokunun rahim dışında bulunması durumuna denir. Göğüs kafesi içinde endometrial dokunun bulunmasına Torasik Endometriozis Sendromu (TES) denir. Bunun nedenlerinden en önemlisinin de mensturasyonun geriye doğru kaçarak endometrial dokunun karın boşluğuna geçişi ve oradan göğüs boşluğuna geçmesidir...

 

Adetten 3 gün önce veya 3 gün sonra oluşan belirtilere dikkat!
Torasik Endometirozis Sendromunu adetten 3 gün önce veya 3 gün sonra tipik göğüs ağrısı, omuz ağrısı, nefes darlığı, öksürük, balgamdan kan gelmesi gibi şikayetler ile kendini gösterir. Eşlik eden pnömotoraks genellikle sağ taraftadır ve periyodik olarak tekrarlar. Tanıda PA Akciğer grafisi, akciğer tomografisi (BT), Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve bronkoskopi yöntemleri kullanılıyor. 

 

“Mutlaka tedavi edilmeli”
Menstural Pnömotoraks’ın (Katamenial Pnömotoraks) mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıktır. Medikal tedavi planlaması Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından yapılıyor. Cerrahi tedavi ise göğüs cerrahları tarafından gerçekleştiriiyor. 
Hasta TES ile ilgili semptomlarla başvurduğunda, hem torasik hem de pelvik bölgeyi tedavi etmek için multidisipliner bir cerrahi tedavi planı yapılmalı. Bu yaklaşım, bir jinekolojik cerrah tarafından yapılan laparoskopi ile endometriozise aşina olan bir göğüs cerrahı tarafından yapılan torakoskopi (VATS) işlemi eş zamanlı yapılmalıdır.”

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KADIN SAĞLIĞI Haberleri

YUKARI YUKARI